Skip to Content

ФИНАНСОВИ СТАТИИ

Кредитиране, спестяване, финанси

Ако условията за плащане станат неудобни, една от първите мисли е да рефинансирате. Погасете изцяло стария заем с нов или заемете малка сума, за да извършите плащането. Нека ви кажем колко добра е тази идея.

И двете решения дават възможност за справяне със ситуацията без допълнителни задължения.

Новият заем  напълно погасява стария

Но по-често хората мислят за нов заем, който изцяло ще покрие стария. Често сумата е дори повече – остатъкът се изразходва за важни покупки. Понякога този подход е оправдан. Например ако:

  • новите условия са по -добри;
  • човек спешно се нуждае от пари;
  • имате няколко задължения, които искате да погасите.

Ако някое от тези условия е вярно, погасяването на един заем с друг не е лоша идея. Това може да стане по два начина.

Потребителски кредит

Идеята е да вземете обикновен потребителски заем, но с по -ниска лихва или по -голяма сума. С тези пари човек ще изплати стари задължения и ще плати при нови условия. В същото време той самият е свободен да се разпорежда със средствата: ако иска, може да плати само част от стария заем, а останалата част да остави за себе си. По -добре е обаче да се прибегне до потребителски заем в краен случай и ако е възможно, да се обърне към друг метод – рефинансиране.

Рефинансиране

Това е банкова услуга, особено за хора, които искат да рефинансират. Изводът е, че теглите нов заем, който автоматично погасява стария. Ако размерът на новото задължение е по-голям, остатъкът остава при вас. Програмите за рефинансиране имат по-нисък лихвен процент от потребителските заеми и в повечето случаи това решение е по -изгодно. По този начин можете да комбинирате няколко задължения по кредит или да отидете в друга банка за по -удобни за вас условия.

Лихвен процент

Има смисъл да се замени един заем с друг, ако лихвата по новото задължение е по -ниска и условията са по-добри. Например текущото ви задължение е кредитна карта. Кредитните карти обикновено имат най -високата ставка. Но дори и в този случай можете да опитате да преговаряте с банката, за да намалите лихвите. Ако банката ви откаже, не се колебайте да рефинансирате заема или да го погасите с нов потребителски заем. Но ако сте кандидатствали за потребителски заем или рефинансиране и процентът там е по-висок, може да ви бъде по-изгодно да останете с текущия заем.

Срокове

Ако теглите нов заем при различни условия, условията на задълженията могат да се променят. Например размерът на новото задължение е по -висок от този на предходното, за да можете да изразходвате разликата за важни за себе си неща. В този случай месечното плащане може да е същото, но срокът на заема може да бъде по -дълъг. Или искате да направите плащанията по -малко – срокът може също да се увеличи.

Допълнителни разходи

Кредитите, особено за голяма сума, често са придружени от задължителна застраховка. Вие също ще трябва да платите за него, но това дава възможност да се намали лихвеният процент. Освен това, ако попаднете в трудна ситуация, в някои случаи застраховката ще ви помогне да изплатите задълженията си. Но има подробности: не забравяйте да прочетете застрахователните условия, обърнете внимание на всички несъответствия и ги докладвайте в банката.

Comments are closed.