Skip to Content

ФИНАНСОВИ СТАТИИ

Кредитиране, спестяване, финанси

От векове насам инвестирането в злато се възприема като сигурно убежище в периоди на икономически сътресения и начин за диверсификация на финансовото портфолио. Въпреки това, като всяка друга инвестиция, и тази с благородния метал крие своите подводни камъни, които са способни да препънат всеки вложител и да подкопаят възвръщаемостта му. За да ви помогнем в предотвратяването на измама или потенциална загуба, селектирахме най-често допусканите грешки, които да избягвате.

1. Недостатъчно проучване

Често срещана тенденция при новите инвеститори е липсата на щателно проучване и информираност. Независимо дали сте се насочили към закупуването на кюлчета, монети или фючърсни договори, първата и основна стъпка, която трябва да бъде предприета, е запознаването с пазара и това как той работи. Анализирайте как се движат цените на златото, какви са различните методи на инвестиция, кои са най-популярните сред тях, също така не забравяйте да се осведомите и за предимствата и недостатъците, които носят. Това са въпроси, с които е желателно да се запознаете още в началото, тъй като ще ви спестят излишни главоболия и евентуални загуби във времето.

2. Доверяване на ненадеждни източници

Търговията със злато не е задължително да бъде начинание, достъпно само за богатите, но в никакъв случай не е и евтино. Именно поради тази причина, покупката следва да се прави само от сигурни и благонадеждни източници, което, колкото и очевидно да звучи, е често пренебрегван и неглижиран фактор.

Броят на измамниците, търсещи нищонеподозиращи инвеститори без опит, е изключително висок, а техните сделки често са “прекалено добри, за да са истина”. За да избегнете тези подвеждания, отново не забравяйте да проучите внимателно източниците, на които сте се спрели и това какви отзиви има за тях. По този начин няма да ви се налага да се притеснявате от качеството на продуктите, методите на плащане и прозрачността на условията. Потърсете информация за методите на разпознаване на фалшиво злато, които могат да ви бъдат полезни.

3. Купуване на прекалено много или твърде малко

Да, златото е признат диверсификатор и хедж срещу инфлацията, но е важно да знаете колко точно да купите. Разбира се, това е строго индивидуално и няма универсално количество, но то трябва да е съобразено с вашата стратегия и възможност. Повечето специалисти по финансово планиране съветват златото, както и други благородни метали, да заемат едва около 5-10% в инвестиционния ви портфейл.

4. Липса на план за излизане

Инвестирането в благородния метал е сложен процес, изискващ детайлно проучване и създаване на конкретна стратегия. Въпреки това, продажбата му може да бъде по-трудоемка и комплексна, за разлика от закупуването. Много капиталовложители пропускат да обмислят как и кога ще продадат своите активи, което е от решаващо значение за това каква възвръщаемост ще имат. За да избегнете тази грешка, е препоръчително да изготвите своя план за ликвидация още преди самата покупка, като за целта можете да си отговорите на следните въпроси: Как желаете да продадете златото – онлайн или на място; На каква цена бихте го пуснали и т.н.

5. Без диверсификация на златните притежания

Друг неправилен подход, който инвеститорите често правят, е, че влагат всичките си пари в един вид продукт, което повишава рисковете в случай на неуспех. Всеки актив притежава различни характеристики, ценови тенденции и нива на риск, а притежаването на комбинация от различни видове ефективно намалява опасността от загуби. Казано с други думи, ако една инвестиция търпи спадове и не се представя добре, то други ще компенсират и ще балансират финансовото ви портфолио.

6. Подценяване на сигурността

Златото е скъпоценност, чиято физическа природа изисква сигурно и правилно съхранение. Макар да звучи логично и просто, много вложители държат своето у дома, което крие високи рискове от кражба или загуба. Вместо това помислете за професионални възможности за съхранение, като например банкови сейфове или услуги от специализирани компании, които ще осигурят високи нива на сигурност и застраховка. Ако все пак държите златото ви да бъде под ръка във вашия дом, задължително се снабдете с надежден сейф, до който само вие ще имате достъп.

Въпреки че благородният метал действа пропорционално на защитата на вашето богатство, целият процес крие рискове и клопки, които могат да ви изненадат неочаквано и неприятно. Познаването и избягването на често срещаните грешки, които са затруднявали както новите, така и опитните инвеститори, ще намали значително опасността от загуба и ще увеличи потенциала на вашите вложения. Бъдете разумни и информирани в своите избори и решения!

Comments are closed.